reklama

Boží dar, či diablovo osídlo?

Biblia pre 21. storočie? S istou mierou literárneho zveličenia by niekto mohol takto označiť bestseller Chatrč. Kniha, ktorá zasiahla do životov miliónov ľudí a posunula ich bližšie k Bohu, vzbudila v nich duchovný hlad a otvorila im nové horizonty. Zároveň kniha, ktorú mnohí kazatelia a teológovia považujú za heretickú a nebezpečnú. Len málokto ostane po jej prečítaní ľahostajný. V najneutrálnejšom prípade ju prirovná k „zlátaninám Dana Browna" na jednej strane alebo ju na druhej strane bude považovať za užitočné čítanie. Pri takýchto miernych reakciách však ostane málokto, väčšina názorov čitateľov sa blíži k jednému, či druhému extrému. Už len pre toto sa oplatí tú knihu zobrať do ruky, a prehrýzť sa ňou aspoň do polovice. Po tom sa ňou pravdepodobne buď necháte uchvátiť, alebo ju so znechutením zahodíte, či dočítate so zaťatými zubami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

V čom je sila knihy? Pre mňa najmä v tom, ako plasticky a presvedčivo ukazuje do starú biblickú pravdu, že Boh je Láska. Myslím, že väčšina z nás, kresťanov, tomu viac-menej verí, ale niekedy je ťažké domyslieť to do dôsledkov a uvedomiť si, že aj mňa Boh takto miluje. Pri rôznych životných ťažkostiach o tom človek niekedy môže dokonca vážne pochybovať. Autor Chatrče, Paul Young, v tomto zmysle opisuje Božiu lásku k nám do takých detailov a tak majstrovsky, až človek zatúži, aby to práve tak bolo. A často pochopí, že v skutočnosti to tak naozaj aj je.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto kontexte je dôležité spomenúť aj problém zla a utrpenia. Tu sa prejavuje sila a hĺbka autorovej životnej skúsenosti, ktorý podľa vlastných slov roky balansoval na hrane medzi šialenstvom a samovraždou až napokon pochopil, ako veľmi ho Boh miluje. Hĺbka utrpenia hlavného hrdinu je tu opísaná tak sugestívne, že moja sestra, matka troch detí, (utrpenie sa týka práve dcéry hlavnej postavy) mala zo začiatku problém čítať ďalej. A práve na pozadí tejto, až brutálne bolestnej, skúsenosti Paul Young predstavuje prekvapivú hĺbku a dosah Božej lásky.

Kniha okrem toho mimoriadne pôsobivo ukazuje ďalšiu biblickú a často opomínanú pravdu, a to, že Boh je svätý. Tento výraz v biblickej reči znamená, že Boh nás absolútne presahuje, doslova je „úplne iný" (teda svätý) než akékoľvek naše predstavy o ňom. Autor v knihe nie len veľmi elegantne ukazuje Boha ako celkom nepostihnuteľného ľudským chápaním, ale majstrovsky rúca rôzne klišé o ňom, ktoré si kresťania po stáročia vytvorili a ktoré sú v nás tak hlboko zakódované, že si ich ani neuvedomujeme. Toto nabúravanie zabehnutých predstáv niektorí ľudia vnímajú ako znevažovanie Boha. Podľa môjho názoru týmto Young, naopak, excelentným spôsobom vyjadruje práve Božiu veľkosť a svätosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chatrč ako celok sa podľa mňa vyznačuje mimoriadnou myšlienkovou konzistentnosťou, hoci viacerí kritici tvrdia presný opak. A tu sa dostávame ku kľúču celej kontroverznosti. Ako hovoria Američania: „You get it or you don't get it." teda, buď to pochopíš, alebo to nepochopíš. Vôbec tu nejde o to, že múdri pochopia a obmedzenci nie. Nevypovedá to ani duchovnej hĺbke či plytkosti čitateľa. Skôr si myslím, že autor používa veľmi metaforický jazyk, ktorý vychádza z určitého typu silnej životnej skúsenosti a z určitej paradigmy vnímania Boha a sveta. Toto človeku buď zarezonuje v duši alebo nie. Je mnoho ľudí, ktorí majú za sebou inú životnú skúsenosť, iné vnímanie skutočnosti a náboženstva, a pozor, teraz vôbec nehovorím o tom, či lepšie alebo horšie, respektíve hlbšie alebo plytšie. Je to ako napríklad s hudbou, niekomu napríklad behajú zimomriavky po chrbte keď si v MPtrojke naplnno vytočí Comfortable Numb od Pink Floyd a pre iného je otrasný rámus. Určite tu však je veľká skupina ľudí, ktorým je Youngov spôsob vyjadrovania blízky a sú jeho skúsenosťou očarení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jediný spoľahlivý spôsob, ako zistiť či do nej niekto patrí alebo nie je prečítať si Chatrč aspoň do polovice. A potom sa môže pridať do diskusie k tomuto článku a vysvetliť mi prečo je to strašná hovadina alebo napísať čo to s ním urobilo :-)

Miro Koseček

Miro Koseček

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Jeden z tých 926 nešťastníkov, ktorý v minulých voľbách chcel voliť PS-Spolu, ale v poslednej chvíli sa rozhodol hodiť to KDH, lebo chcel, aby sa aj oni dostali do parlamentu. Tento rok to napravím, volím PS! Tento blog nie je nijakým spôsobom sponzorovaný žiadnou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  Spiritualita a duchovný životEkonomika, politikaSpoločnosťFotoRozvoj osobnostiBusiness intelligence, OLAP, DSúkromnéNezaradenéUmelá inteligencia

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu