Exkomunikovaní kňazi sú zrejme materiálne podporovaní z Ukrajiny

Autor: Miro Koseček | 28.1.2010 o 6:08 | Karma článku: 10,74 | Prečítané:  3337x

Už na začiatku kauzy s tromi exkomunikovanými kňazmi a diakonom, ktorí sa združili v Spoločenstve Sv. Bazila veľkého (SSBV) bolo zrejmé, že existuje paralela medzi nimi a takzvanou Ukrajinskou pravovernou gréckokatolíckou cirkvou (UPGC) vedenou tiež exkomunikovanými duchovnými Michajlom Osidačom a Eliášom Dohnalom OSBM. Samotní kňazi v rozhovore s Karolom Sudorom tvrdili, že sa inšpirovali touto cirkvou ale na otázku, či sú s ňou v kontakte odpovedali vyhýbavo. Existujú však dôkazy, že spojenie s nimi je podstatne užšie, ako boli doteraz ochotní priznať.

http://uogcc.org.ua/cz/http://uogcc.org.ua/cz/

Jeden z dôvodov, prečo sa k tomu otvorene nehlásia je zrejme aj to, že UPGC napríklad navrhuje posmrtnú exkomunikáciu Jána Pavla II za masovú genocídu katolíkov čo by im na Slovensku na popularite nepridalo a dokonca aj otvorene popreli, že by sa o to snažili.

Aj napriek tomu, že Stanislav Cigánek na otázku či sú s UPGC v kontakte len lakonicky poznamenal: "Sledujeme ich na internete." sú s ňou v priamom spojení. Svedči o tom to, že ich web má rovnakú IP adresu ako web UPGC: 91.194.250.202. Doména societasbm.sk je registrovaná na Slovensku ale stránky sú fyzicky umiestnené na ukrajinských serveroch, presne tých istých ako oficiálne stránky UPGC. Znamená to, teda, že odpadlícka ukrajinská cirkev poskytuje webový priestor, ktorý má prenajatý, aj slovenskému Spoločenstvu Svätého Bazila, za ktorý by inak museli platiť.

SSBV používa tiež rovnaký dizajn stránky ako UPGC, ako vidno aj obrázkov nižšie, čo sú ďalšie ušetrené peniaze.

UPGC.jpg

SSBV.jpg

Zo zdrojového kódu stránok tak isto vyplýva, že obe bežia na rovnakom systéme, takže veľmi pravdepodobne UPGC zabezpečuje aj administráciu stránok SSBV.

Na moju otázku, prečo slovenská rehoľná spoločnosť prevádzkuje voje stránky na ukrajinských serveroch, ktorú som im poslal pred tromi dňami, doteraz neodpovedali.

Pre úplnosť treba dodať, že náklady na vytvorenie a prevádzku takejto stránky nie sú veľké a ak by im niekto spravil kamarátsku cenu, v pohode by sa za dva roky zmestili pod 500 €. Vyvstáva však otázka, či podpora UPGC končí pri tomto.

Pred nedávnom exkomunikovaní kňazi založili kláštor v Jarku neďaleko Nitry a sami priznávajú, že nemajú nijaký príjem. Na otázku z čoho budú žiť, odpovedali, že z Božej prozreteľnosti. Zatiaľ vieme len to, že Božia prozreteľnosť pôsobí cez ich sponzora, Ukrajinskú pravovernú gréckokatolícku cirkev.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Nerozumiete? Ani my tomu, čo sa deje v parlamente

Parlament sa zmenil na cirkus.


Už ste čítali?