Ešte raz k tzv. intelignentnému dizajnu

Autor: Miro Koseček | 30.5.2011 o 22:19 | (upravené 18.8.2014 o 10:24) Karma článku: 10,51 | Prečítané:  2614x

Je takmer neuveriteľné, že ešte v 21. storočí, viac ako 150 rokov po uvedení Darwinovej evolučnej teórie založenej na princípe prirodzeného výberu, sa v rozvinutých krajinách diskutuje o tom, či by sa kreacionizmus nemal učiť v školách.

Ako som už napísal minule, pár diskusii s priateľmi ma vyprokovovalo, aby som si trocha lepšie posvietil na spor evolúcia vs. kreacionizmus.

Následná diskusia ma doviedla k tomu, že som sa trochu lepšie pozrel aj na Dawkinsa, veľkého popularizátora Darwinovej evolučnej teórie. Kreacionistickú knižku Kauza stvoriteľ od Lee Strobela som prečítal už dávnejšie a tak ma sklamala svojou neuveriteľnou povrchnosťou, že som nemal ani najmenší dôvod zapochybovať o tom, že evolučná teória je pravdivá.

Keď som si však prečítal Dawkinsovho Slepého hodinára a neskôr aj Boží blud, ostal som fascinovaný nielen jednoduchosťou jeho vysvetlení ale hlavne hĺbkou jeho myšlienok a mimoriadnou prepracovanosťou jeho argumentov.

Dovtedy som si myslel, ako som už napísal, že náboženskí odporcovia evolučnej teórie (iní prakticky ani nie sú) vymýšľaju kreacionistické alternatívy k nej (a nie napríklad ku kvantovej teórii) hlavne preto, že jej základné princípy sú jednoduché a aj bežný človek môže ľahko podľahnúť pocitu, že je v tejto oblasti odborníkom.

Zistil som však, že to nie je jediný a asi ani najhlavnejší dôvod. Po prečítaní Dawkinsa som si veľmi jasne uvedomil, že tak ako sa Newtonove zákony stali univerzálnym kľúčom k pochopeniu dynamiky, tak ako sa objav atómu stal základným princípom ktorý zrazu umožnil vysvetliť celú chémiu, tak Darwinova teória prirodzeného výberu (neskôr doplnená o genetiku) odrazu vysvetlila celú biológiu a umožnila pochopiť mnohé javy, ku ktorým sa dovtedy vyjadrovali len filozofi a teológovia.

Náboženskí vodcovia, ktorí sa v predošlých storočiach už museli vzdať svojho spôsobu vysvetľovania pohybu nebeských telies, príčin blesku a elektrických javov, teraz prichádzajú aj o svoju autoritu v oblasti učenia o podstate života či o pôvode človeka a dokonca i o podstate morálky a priestor, kde môžu ovplyvňovať ľudské myslenie svojimi telogickými konštrukciami sa im nebezpečne zúžil.

Mnohí cítia, že prichádzajú o svoju moc a keď už nemôžu zhatiť vedecký výskum, hľadajú aspoň všetky možné spôsoby a zabrániť rozširovaniu vedeckého poznania medzi ľudí.

Nie všetci to zrejme robia zo zištných dôvodov ale hlavne v USA sa vo fundamentalstických náboženských kruhoch točia také prachy, že tí, čo z nich ťažia sa nezastavia pred ničím aby svojimi kreacionistickými bludmi zasiahli čo najväčšie množstvo svojich súčasných i potenciálnych ovečiek.

Väčšina z nich sa zaštiťuje Božím slovom a tvrdí, že tak robia v mene nášho Pána Ježiša Krista. Keby však ten bol ešte stále v hrobe, tak sa tam nie obracia, ale točí sa ako vrtuľa.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?