Ako mám tomu veriť?

Autor: Miro Koseček | 15.8.2011 o 14:04 | (upravené 15.8.2011 o 14:10) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  1657x

Dnešný sviatok nanebovzatia vyvoláva určité otázky, ktorým sa úprimne premýšľajúci človek nemôže vyhnúť. Ak chceme veriť v posmrtný život, pri troche dobrej vôle sa dá stráviť predstava, že nejaká nesmrteľná duša odíde z tohto sveta a „niekde“ existuje až do konečného vzkriesenia.

 

Ak však bola Panna Mária vzkriesená a s telom vzatá do „neba“, kde sa teraz nachádza? A čo tam robí toľké tisícročia sama? Hovorí sa o nej síce ako o kráľovnej svätých ale jej existencia je diametrálne odlišná od existencie duší bez tela v stave, kde neexistuje čas ani priestor. Čas a priestor sú totiž kategórie viazané výlučne na hmotu. Čas a priestor bez hmoty neexistujú.

Ak Panna Mária pokračuje vo svojej existencii aj s hmotným telom, existuje v čase a priestore. Otázka za 100 bodov je, ako dlho trvá svetlu, kým z toho miesta doletí na Zem. Alebo je to niekde v úplne inom vesmíre?

Nechcem si robiť posmešky z týchto vecí. Chcem len ilustrovať, že akonáhle k základnej viere v Boha a v posmrtný život začneme pridávať rôzne predstavy, ktoré sú projekciami našej pozemskej skúsenosti, veľmi rýchlo sa dostaneme do neriešiteľných problémov.

Fakt je, že na tieto a podobné otázky sa dnes nikto ani len nesnaží hľadať nejakú serióznu odpoveď. Všetko sa to odbije tvrdením, že to sú veci, ktoré náležia do iného poriadku a nedá sa o tom uvažovať takto. Už sa však nikto nebude unúvať s vysvetlením, prečo by tieto otázky nemali byť legitímne.

Áno, príbeh o nanebovzatí je veľmi romantický, príjemne sa počúva a starším dámam vháňa slzy do očí, ale je naozaj kresťanstvo, odkázané na takéto fabulácie?

Na dnešnej omši kňaz čítal vraj najstaršiu zachovanú písomnú informáciu o viere prvotnej cirkvi v nanebovzatie. Od sv. Gregora z 3. storočia. Legenda ako vyšitá, plná romantických predstáv, ako si anjeli prišli po dušu umierajúcej Panny a na tretí deň zmizlo jej telo.

Ak je v tomto článku niečo urážajúce vieru, tak je to predstava, že takáto rozprávka sa stala serióznou súčasťou kresťanstva.

Nemôžem si pomôcť, ale takáto viera mi veru nedáva zmysel a dnešný sviatok viac ohrozuje ako podporuje vieru v Ježiša z Nazareta, Božieho Syna.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

ŠPORT

Liga dostala nový formát, podľa kouča Trnavy bude vyhovovať Slovanu

Prečo sa oplatí sledovať Fortuna ligu?


Už ste čítali?