Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Exkomunikácia – kto z koho (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ahoj Miro,
Pobavilo ma: "mohol by uz niekto diskutovat k veci"? Typicky diskuter (s mnozstvom prispevkov denne) najde v clanku prvu zamienku, do ktorej sa zadrapi, a snazi sa presvedcit vsetkych naokolo, aky je on "neuznany genius". Na citanie clankov, ci zamyslanie sa nad nimi, samozrejme nema cas. Cita vsetko a diskutuje ku vsetkemu. (Kto sa to len sprava podobne ... ? Chrobaka truhlika zjavne nemam na mysli.) K veci. Nie som katolik, ale je mi mile, ze cirkev nepripusta takyto "fundamentalisticky" prud v ramci katolicizmu. Ale zaujimalo by ma, ci maju ti exkomunikovani knazi pocit, ze boli pravoplatne vysvateni. Ked biskup odmietol podpisat ich list, tak podla ich chapania by mal byt "odpadlik" a zrejme aj cela slovenska vetva katolicizmu. V takom pripade "stratili moc" vysvecovat nastupcov a teda vo svojich vlastnych ociach by sa mali citit ako laici. Alebo nie?
Martin Knor
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Máš pravdu, Martin,

ale ak si prečítaš napríklad ten rozhovor so Sudorom, tak uvidíš, že oni nerozmýšľajú konzistentne, ale prispôsobujú si fakty teórii. Celé ich počínanie je výrazne iracionálne.
 
Hodnoť

 

"V podstate by chceli katolícku cirkev vrátiť do doby spred Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý bol asi najdôležitejšou historickou udalosťou minulého storočia, ak nie rovno celého tisícročia."
Dopopuku. Napriklad vydanie Newtonovych Principov je oproti stretnutiu, kde sa riesili take dolezite otazky, ze kto a ako je zodpovedny za ukrizovanie Krista, ci priznanie prava ludom vyznavat, ci nevyznavat, co len chcu (?! v 20. storoci!), uplne bezvyznamnou udalostou lokalneho vyznamu.
 

zrejme ide o to

zrejme ide o to v akej oblasti ...
V oblasti fyziky jednoznacne to vyhrava ten Newton (a nasledne Einstein)
v oblasti krestanstva a katolicizmu ma Miro Kosecek relativne pravdu, i ked podla mna islo o recnicku nadsadzku
(aj Tridentsky koncil bol vyznamny, aj 1 vatikansky koncil bol dolezity)
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Ako kde

V otázkach doktríny tam skutočne demokraciu nepestujú, lebo im ide o to nejakú doktrínu uchovať a nie meniť podľa nálady elektorátu. Čo sa týka praktických vecí, demokracia v zmysle "správa prostredníctvom volených zástupcov" napríklad v kláštoroch celkom funguje. A v takom stredoveku sa panovnícky trón až na výnimky dedil dynasticky na rozdiel od pápežského - pápež sa volil.
 
Hodnoť

mám úplne odlišný názor_

a to, že tí traja chlapci stupili na kurie oko (je to bolestivé) tak silno, že sa starí páni neovládli. a zrejme je tu véééľmi veľa špinavého prádla, ktoré sa malo dávno vyprať a usušiť na slnku, aby sa neprepieralo na verejnosti. som presvedčený (na základe hysterického konania) že v seminároch a aj na ostatných "vnútorných(nie verejných miestach) sa nekoná v súlade s náukou (nemyslím konkrátne učenie, myslím na podstatu). ak sme mali arcibiskupa, ktorého jedinou témou bola skazená mládež, tak o kom on hovoril? veď k civilnému životu ani nepričuchol, takže zrejme iba o tých, ku ktorým mal prístup, ktorých prijímal na školu (do seminára).
ak sa vo svete prevalili kauzy, myslí si niekto, že na slovensku je to inak? možno je to inak, možno tu nie je sex, je tu pohrávanie sa s inými ideológiami, ...
 

Tí traja chlapci

sú zjavne heretici a nepravdivo obviňujú mnohých ľudí. Okrem toho sú to fanatici. Nemám najmenší dôvod zaoberať sa ich obvineniami. Je jasné, že v Cirkvi je mnoho vážnych problémov, ale podľa mojich informácií títo traja sú úplne vedľa.
 

som alergický na "zjavne",

a práve preto pochybujem o správnosti krokov hierarchie.
poviem to takto: biskupi prežili podstatnú časť svojho života v socializme a naviac odtrhnutí od skutočnosti. som zhruba rovnako starý a prežil som tú dobu reálne. dovolím si tvrdiť, že dokážem posúdiť konanie ktoré sa podobá komunistickým praktikám ako vajce vajcu (možno rozlíšiť veľkosť a dve farby). a preto mám veľmi veľa dôvodov tvrdiť, že aj ak by boli tí traja úúplne vedľa, aj tak trafili do osieho hniezda.
komunistov nič tak nevedelo vytočiť ako citovať lenina v tej naj nepríhodnejšej chvíli (ak ti niekto prekáža v práci, neváhaj mu to povedať, práca stvorila človeka, ale volovi dere krk, v kapitalizme je vykorisťovanie človeka človekom, v socializme je to naopak),
me rezonujú ich myšlienky o "východných" praktikách, o podliezaní iným náboženstvám, to nie sú lacné témy, to je o podstate.
ps prečo bolo okamžite rozhodnuté? prečo nediskutovali, nepresvedčili o nesprávnosti?
 
Hodnoť

príspevok č. 2, aby to nebolo dlhé čítan

tí traja chlapci upozornili na základný problém - čo je správne učenie?
kto je starší, spomenie si na to, ako v čsl založili katolícku cirkev kolaborujúcu s režimom - pacem in teris. a ako vznikla aj odbojová cirkev - podzemná. teda tu boli tri súbežné cirkvi, z toho najmenej jedna bola "pod kliatbou".
a kto si ponamáha pamäť, spomenie si na juho americké hnutia kňazov ktoré boli vyslovene komunistickí - aj na nich sa podobná kliatba vzťahovala.
a ak si zapátrate v krátkodobej pamäti - prečo hierarchia na slovensku bojovala proti výučbe jógy?
samé otázky a žiadna odpoveď .
 

Na aký vážny a nový problém

v súvislosti s učením upozornili tí chlapci? Evidentne oni sami majú problém so správnym učením.
 
Hodnoť

Tí traja chlapci

si definovali vlastné učenie, ktoré vyhlasujú za katolícke, pričom sú dosť mimo. Prečítaj si môj článok a uvidíš prečo.
 

vatu treba vynechať

a sústrediť sa na podstatu. bez diskusie o princípoch sa nedá dostať k výsledku. ak bol človek stvorený "na obraz" a slobodný, má povinnosť myslieť. a snažiť sa "na ceste" dôjsť k vlastnému poznaniu. pochybovanie je základ, jasné pravdy sú rovnako ako dobré úmysly dláždením cesty do pekla. takže obe strany prestrelili - lenže mladí majú právo na omyl, biskupom toho práva vekom ubúda.
 

Jasné, chlapci môžu pochybovať

a disktuovať, lenže oni nechcú. Hovoria: "Najprv vyznajte vieru podľa našich pravidiel a potom môžme diskutovať." Biskupi zareagovali tvrdo, až keď už vyslovene museli, keď ich mladíci vyhlásili za exkomunikovaných a vyzvali veriacich aby ich prestali rešpektovať. Suspendovali ich, jednoducho im zakázali vykonávať službu v mene cirkvi. Mohli urobiť niečo iné?
 

nuž

ale toto bolo jasné už od prvých článkov o tejto "kauze"
mladí páni sa do toho pustili ako drevorubači, a nezabudnime, že len dokonale slovo od slova kopírujú dávno exkomunikovaného pátra Dohnala.
 

Presne tak,

ale nie každému to bolo také jasné. A ako vidíš z niektorých príspevkov tu, ešte ani teraz nie je ;-)
 

jasné?

kto povedal, že v seminároch je všetko v poriadku, že nik z označených nepoužíva pohanské metódy, že ...
o tom je predsa podstata problému - čo je kresťanské, čo je protirečiace základom ... exkomunikujeme, a zabudnite! problém sme odložili. to sú metódy z éry komunizmu. nepatria do demokratickej spoločnosti slobodných ľudí.
 

V Cirkvi sú rôzne problémy,

ale nie tie, o ktorých hovoria exkomunikovaní kňazi. Odkiaľ berieš, že v seminároch sa používajú pohanské metódy? To je nezmysel. DIskusiu neodmietli biskupi ale "rebeli".
 

 

ja si myslim ze ak maju s takymito vecami skusenosti ( biskupi) tak mali by najst vhodneho cloveka, ktory tu komunikaciu SPROSTREDKUJE. Ak je velky konflikt medzi autoritou a niekym "dole", je rozdiel v postaveni prirodzene privelky na to, aby mohla vzniknut nejaka rozumna komunikacia. Taky sprostredkovatel musi byt prijatelny pre obe strany a dost podkuty, aby vedel tieto veci zvladnut.
 

Biskupi sú

v týchto otázkach "priami nadriadení" týchto kňazov. Okrem toho ako prví oslovili priamo biskupov spomínaní traja kňazi. Dali im však ultimátum a neboli ochotní diskutovať. Tam nijaký prostredniík nič nezmôže.
Okrem toho biskupi suspenziou museli zasiahnuť. Tí kňazi predsa priamo zaútočili na celú cirkev a začali ju rozvracať.
 

 

ako zautocili 4 ludia pramo na CELU cirkev? napisali kazdemu menovite alebo prisli na tankoch? bol to jeden list a jedna vebstranka- teda neviem ci uz ju mali. Nikto o nich nevedel, kym- no neviem co sa stalo prve, ale nemyslim, ze tomu bolo treba pripisovat az taky dopad. Cirkev sa rozhodla ist cez media a verejne, a ma to sovje konzekvencie, to je vsetko.
a take ultimatum- ved nepovedali ze budu strielat rukojemnikov... takych ultimat tu uz bolo. ja chapem suspenziu ,ta sa ale mohla odohrat aj mimo medii. a mali byt navrhovane urychlene rokovania, hladane cesticky ako ich ovplyvnit, stlmit, natiahnut cas. Ale konali podla mna cisto z pozicie autority, nie dialogu. Je to ich vec, samozrejme, ale zase- ma to svoje konzekvencie.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico patrí do basy. Pán premiér Matovič a vláda zasiahnite. 20 434
 2. Juraj Štubniak: Kto pomôže Európe poraziť koronavírus? 1 483
 3. Ján Šeďo: Takúto komplexnú informáciu o prevencii ešte nikto nezverejnil. 1 131
 4. Miroslav Haviar: Vážený pán premiér! 948
 5. Pavel Pospíšil: SMER a Ľudské práva ešte raz 557
 6. Rastislav Čurma: Koncept bezpečnej kontrolovanej medzinárodnej prepravy osôb 554
 7. Dušan Uhrin: 4 dobré veci čo nám koronavírus dal. 509
 8. Róbert Dratva: Má zmysel mať zakrytú tvár aj v lese ? 496
 9. Felipe Sánchez López: Koronavírus zabíja hranice ľudskosti 449
 10. Július Kovács: Koronavírus, čím prísnejšie opatrenia, tým lepšie. Taliansko a Španielsko sú varovaním. 394

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Dánsky denník #2: Šport a zdravý životný štýl v Dánsku
 2. Vladimír Krátky: Unavené šťastie by mohlo konečne sadnúť aj na Slovensko !
 3. Anna Gettlerová: Otáznik
 4. Ladislav Rohoska: SVINE ÚTOČIA
 5. Rastislav Hrušovský: Pomoc s koronavírusom? Skúsi to niekto preveriť?
 6. Mária Pálková: Ako pokračuje príbeh čerta, ktorý chcel byť človekom 2.časť
 7. Mirka Polohová: O tom, prečo môj otec miluje moju mamu
 8. Roman Hutira: Dánsky denník #1: Štúdium v Dánsku, alebo divní Dáni.
 9. Roland Ondrus: Mesto duchov, letisko Viedeň
 10. Richard Gajarský: Neobmedzený zlatý O2 internet na doma


Už ste čítali?