Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Exkomunikácia – kto z koho (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Jasné, chlapci môžu pochybovať
a disktuovať, lenže oni nechcú. Hovoria: "Najprv vyznajte vieru podľa našich pravidiel a potom môžme diskutovať." Biskupi zareagovali tvrdo, až keď už vyslovene museli, keď ich mladíci vyhlásili za exkomunikovaných a vyzvali veriacich aby ich prestali rešpektovať. Suspendovali ich, jednoducho im zakázali vykonávať službu v mene cirkvi. Mohli urobiť niečo iné?
Miro Koseček
V Cirkvi sú rôzne problémy,
ale nie tie, o ktorých hovoria exkomunikovaní kňazi. Odkiaľ berieš, že v seminároch sa používajú pohanské metódy? To je nezmysel. DIskusiu neodmietli biskupi ale "rebeli".
Miro Koseček
ako zautocili 4 ludia pramo na CELU cirkev? napisali kazdemu menovite alebo prisli na tankoch? bol to jeden list a jedna vebstranka- teda neviem ci uz ju mali. Nikto o nich nevedel, kym- no neviem co sa stalo prve, ale nemyslim, ze tomu bolo treba pripisovat az taky dopad. Cirkev sa rozhodla ist cez media a verejne, a ma to sovje konzekvencie, to je vsetko. a take ultimatum- ved nepovedali ze budu strielat rukojemnikov... takych ultimat tu uz bolo. ja chapem suspenziu ,ta sa ale mohla odohrat aj mimo medii. a mali byt navrhovane urychlene rokovania, hladane cesticky ako ich ovplyvnit, stlmit, natiahnut cas. Ale konali podla mna cisto z pozicie autority, nie dialogu. Je to ich vec, samozrejme, ale zase- ma to svoje konzekvencie.
Viera Šimkovičová
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Vierka,

vyhlásili predsa všetkých slovenských biskupov za exkomunikovaných a vyzvali veriacich, aby im odmietli pslušnosť. Takisto vyhlásili prakticky všetkých katolíckych teológov na Slovensku za exkomunikovaných. Oni s tým išli do médií, nie biskupi. Tí práve o takúto mediálnu pozornosť nestoja a celá kauza je zbytočne nafúknutá, nuž ale ľudia majú radi senzácie...
Pár chronologických údajov: 12.12.2009 výzva/ultimátum biskupom zverejnená na stránke "rebelov", 17.12 - stretnutie arcibskupa Zvolenského s dvomi z kňazov jeho diecézy, ktorí odmietli dialóg, odmietli poslušnosť, ktorú sľúbilli 17.12 -zverejnený list Sv. otcovi o apostáze biskupov, 18.12 - uvalenie cirkevného trestu, suspenzie, 18.12. Zverejnená výzva biskupom na diskusnej skupne na sieti Christ.net, 25.12 zverejnenie výzvy katolíkom a kléru, aby neposlúchali biskupov 31.12. - zverejnenie ďalšej výzvy katolíkom a kléru, aby neposlúchali biskupov. Až 13.1.2010 TK KBS vydala informáciu o exkomunikácií kňazov a diakona a odtiaľ to prebrali médiá.
Okrem toho je tu vážne podozrenie, že títo novokňazi sú financovaní ukrajinskou skupinou exkomunikovaných kňazov a ich provokácie sú zámerné a konfrontančné. Dá sa diskutovať o mediálnej taktike biskupov ale obviňovať ich z odmietania dialógu je podľa mňa neférové voči nim. Nemôžeš viesť dialóg s niekým, kto ho apriori odmieta.
 

 

kde som ich obvinila z odmietania dialogu? podla mna diskutujem o medialnej politike biskupov.
 

No, mne sa zdalo,

že to vyplynulo z tohto, ale možno som sa pomýlil: "Ale konali podla mna cisto z pozicie autority, nie dialogu."
 

 

pozri, ak si pozve nadriadeny niekoho na kobercek, nie je to o dialogu. Dialog je nieco, co musi bezat medzi dvoma rovnocennymi partnermi. A je to nieco, co malokto videl, ale kazdy o tom hovori. Ale neobvinila som ich z odmietania dialogu, iba som pomenovala poziciu, k torej konali - podla mna, aj som napisala ze na to maju pravo, ale aj tak to o dialogu nebolo. Uz som niekde aj napisala, ze v tejto faze konfliktu: teda ked je to verejne vyostrene a otvorene, ani ziadny dialog mozny nie je. Chce to cas a mediatora, ak je nejaky zaujem. Ale neviem, ci je, ak je tam to "prepojenie" a podobne veci.
Ak si vezmem ze len co zverejnili vyzvu uz bola odozva, to znamena, ze ich niekto uz musel sledovat a podozrievat. Ved na webe pribudnu tisicky stranok denne, ako to , ze tak rychlo niekto vedel ze oni nejaku stranku vytvorili? to ma rkc taku vykonnu sisku?
 

Už trochu chápem,

čo si chcela povedať. A čo sa týka tej sisky :-D tak oni tie listy poslali priamo aj biskupom.
 

to info

je z predchádzajúceho článku v sme, nie z rozhovoru, ale pár dní predtým. tam sa spomínalo aj kyvadlo, ...
 

Lenže tí chlapci sú absolútne

nedôveryhodní, v článku som vysvetlil prečo. Nemá zmysel sa zaoberať nijakými ich obvineniami pokiaľ ich nemáš potvrdené z iného zdroja.
 

lenže odkiaľ je "absolútnosť"

ich ne-dôveryhodnosti? a kde je "absolútna" dôveryhodnosť kohokoľvek iného? stále tvrdím že sa tu motá relikt socialistického nazerania na konanie. ja, strana, vláda, hierarchia, mám absolútnu pravdu, tí ostatní ju musia bezpodmienečne uznať, inak ich vylúčim, označím za duševne chorých (ako to bolo zvykom).
nik nič relevantné neponúka. stále iba všeobecné slová.
 

Zase nepodložené obvinenia,

citujem " mám absolútnu pravdu, tí ostatní ju musia bezpodmienečne uznať, inak ich vylúčim, označím za duševne chorých (ako to bolo zvykom)." Mám dojem, akoby si mal výrazné predsudky voči cirkvi a vítaš každú informáciu, ktorá by mohla podporiť tvoje postoje.
Čo sa týka tej absolútnej nedôveryhodnosti, máš pravdu nebolo to presné, mal som tým namysli to, že svojimi krivými obvineniami pre mňa stratili dôveryhodnosť do takej miery, že absolútne nemám dôvod, brať akékoľvek ich obvinenia do úvahy pokiaľ neprednesú jednoznačné dôkazy.
 

mám výrazné predsudky voči všetkým

kvázi absolútnym pravdám. to, čo si citoval som napísal ako reminiscenciu na nedávnu minulosť. dvadsať rokov nie je pre mňa tak dávno, aby som zabudol. tvrdím, že rovnako prokurátor urválek, ako normalizátor husák, ako kôl v plote milouš, ako mufti, jano slopta s ich súdmi (ktoré boli všetkým jasné). zásadne si nevezmem "za svoje" absolútne pravdy, a je mi srdečne jedno či je ich pôvod u politika, ústavného činiteľa, alebo predstaviteľa cirkvi.
možno máš pravdu, že som zaujatý. zaujatý voči cirkvi, ktorá má byť "bez poškvrny" a jej predstavitelia majú byť morálnymi autoritami. a teraz si kladiem otázku - sú? minulý arcibiskup určite nebol. a dnes je kto autorita? vždy mi vadilo nadbiehanie cirkevných kruhov vládnej garnitúre. jedno či pacem in teris, či presvedčovanie o výnimočnosti slovenského národa, ...
ps a kto je sudcom, ktorý určil že "toto je krivé svedectvo" a "toto je svätá pravda"?
 

Myslím, že ťa chápem

a do veľkej miery súhlasím :-) Nikdy sa nesnažím obhajovať neobhájiteľné a viem si predstaviť aj vhodnejších cirkevných predstaviteľov, ako máme :-) Viem si predstaviť že aj v cirkvi sa dejú rôzne špinavosti, ale podľa mňa sa v tomto prípade biskupi zachovali správne a ja tým chlapcom vôbec neverím, ako som napísal už v článku.
 

konštatujem, že sa naše

názory priblížili a chápeme svoje postoje.
ak poviem, že som sa stretol s človekom, ktorý sa opakovane, niekoľko krát rozhodol stať sa rehoľníkom. pochyboval a odišiel, o rok sa vrátil, ... a vedel o tom pútavo rozprávať. oceňoval som uňho to, že vedel hľadať odpoveď na otázku pre aký život má predpoklady. čo mnohí nevedia.
 

?

lenže odtiaľto to tak nevidím - ako dlho bola diskusia? koľko diskutovali pred tým "listom, vyzvaním na zrieknutie sa ..."? pretože ak to "vyznanie" neobsahuje niečo protirečiace viere, je problém povedať, že neprotirečí, ak obsahuje niečo protirečiace, tak prečo je problém označiť protirečenia? tam je problém. v tom, že jeden povie "a" a druhý si vraví svoje, neodpobie na "a", ale spomína "bx". teda mám pocit, že "otcovia" majú problém, problé tak veľký, že zahmlievajú. a radšej pristúpia ku kroku ktorý zaväzuje všetkých. bez skutočného vysvetlenia.
ps aký veľký je ten koberec, pod ktorým je to zametené? prečo sa špina dávno nevyniesla?
 

 

vnimam to podobne, a navyse, teraz im naozaj urobili reklamu, ktora prinasa podla mna nechcene ovocie- podporu zo strany beznych ludi, ktora tym moze este poriadne zatriast. Cim viac to vyhrocuju ( a myslim, ze to vyhrotili autority) tym horsiu maju vyjednavaciu poziciu a tym vacsia je pravdepodobnost ze nespokojenci sa budu pridavat k "odpadlikom" uz len z principu ze ti mali odvahu sa postavit autoritám, s ktorými nesúhlasia.
 
Hodnoť

 

Ked sa nad vsetkym zamyslim prichadzam na toto: Ani jeden z biskupov nevyznal svoju vieru. Neviem preco, mozno preto, ze by ich struktury slobodomurarskych lozi za tento cin potrestali ?
Dalej sa zamyslam nad tym, preco sa vrchnost neohradila proti tvrdeniam exkomunikovanych? Preco nevyjadrili nesuhlas s tym, ze aktivna homosexualita v seminaroch a u knazov neexistuje? V jednej kontaktnej realcii radia Lumen sa do ziveho vysielania dovolal clovek, ktory robi pastoraciu homosexualov laikov, ten chcel menovat konkretnych knazov, ktory vyuzivaju profesionalne sexualne sluzby pr homosexualov. Dalej viem o ludoch, ktori svedcia o tom, ze niektori vysoko postaveni knazi su pravidelni navstevnici bordelov. Slovensko ja male a vie sa o kazdom jednom.
Dalej je zaujimave, preco biskupi nepopreli, ze v urcitych im velmi dobre znamych klastoroch sa vykonavaju budhisticke seansy, no asi preto, lebo aj v tomto bode maju exkomunikovani pravdu.
Cim sa teda previnili? Iba tym, ze hovoria pravdu. Su to blazi, to je fakt, ale blazni pre Krista.
 

Sinantropus, kde na to chodíš?

Biskupi vyznávajú svoju vieru na každej nedeľnej omši, mons. Zvolenský to explicitne urobil aj v TV LUX. Ostatné obvinenia sú absolútne nepodložené. Samozrejme nikto nemôže dať ruku do ohňa za to, že niektorý z tisícok slovenských kňazov sa nespráva homosexuálne, ale tvrdiť že je to rozšírený jav je mimo akejkoľvek evidencie. Ty si naozaj taký naivný, že veríš, že človek, ktorý má na starosti pastoráciu by verejne v rádiu menoval homosexuálnych kňazov, čo chodia do bordelu? Však to by bolo proti akejkoľvek profesionálnej, kňazskej či osobne cti. Takéto reči hádam nemôžeš brať vážne. A to s tými budhistickými seansami je tiež úplný nezmysel, tomu normálny človek vari nemôže uveriť.
 

 

Ten clovek co ma na starosti homosexualnych laikov nie je knaz. O budhistickych seansach viem na isto, v jednom klastore sa deju, poznam aj tych knazov, ktory ich vykonavaju. Ludia sa o tom dozvedeli, stazovali sa biskupovi, ten nezasiahol, dokonca jeden z tych knazov postupil do vyssej funkcie. Neviem ci som naivny, iba vidim niektore veci trosku inak. Ja som si tiez myslel, ze taketo nieco vobec nie je mozne. Vzdy som sa knazov zastaval. Bohuzial takato je realita, takto su vedeni knazi v nasich seminaroch. Ked je niekto viac pobozny alebo dodrziava vsetky prikazania tak ho vyhlasia za nezreleho. V jednom seminari (v zahranici ale v Europe) seminarista pristihol dvoch spoluziakov pri homosexualnom styku, oznamil to vrchnosti, co myslis koho vylucili? Viníkov? Nie musel odist student ktori ich pristihol. Toto je obraz dneska, je tazke sa s tym zmierit a tomu uverit, s tym suhlasim. Domnievam sa , ze nastal cas konat a nedivat sa na upadok rkc.
 

Napísal si, že má na starosti PASTORÁCIU

z toho som usúdil, že ho považuješ za kňaza. Pochopiteľne je to podvodník, lebo ani jeden, čo len trochy seriózny psychológ, ani odborný poradca či psychiater by niečo také neurobil, veď by sa profesionálne aj ľudsky úplne znemožnil. Jeho informácie sú teda úplne irelevantné.
Neviem, čo považuješ za budhistické seansy, ale podľa mňa ide o omyl, napíš o tom podrobnejšie. O výchove v seminároch mám úplne iné informácie, a čo sa týka toho zahraničného vylúčenia, formulované takto všeobecne to považujem za nepodložené obvinenie.
Som ale hlavne zvedavý na tie "budhistické seansy" :-)
 

 

Miro, co som napisal je len slaby odvar toho, co sa deje v nasich seminaroch. Mam informacie priamo od studentov. No vidim, ze s tebou sa neda komunikovat, vsetko co poviem znegujes . Archiv radia Lumen sa da vypocut aj na nete. bola to relacia zo soboty vecera. Nie som si isty ci redakcia zaznam nepostrihala. Co sa tyka seans v klastoroch, tie sa vazne konaju. Viem to od knazov, ktori s tym nesuhlasia ,su z toho nestastni a hladaju pomoc u veriacich. Ako prebiehaju neviem, cudzich na podobne seansy nepozyvaju, robia to sami. Co myslis, maju tito knazi este ducha Krista ?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


 1. Július Kovács: Fico patrí do basy. Pán premiér Matovič a vláda zasiahnite. 27 249
 2. Juraj Štubniak: Kto pomôže Európe poraziť koronavírus? 1 917
 3. Ján Šeďo: Takúto komplexnú informáciu o prevencii ešte nikto nezverejnil. 1 487
 4. Miroslav Haviar: Vážený pán premiér! 1 261
 5. Pavel Pospíšil: SMER a Ľudské práva ešte raz 741
 6. Rastislav Čurma: Koncept bezpečnej kontrolovanej medzinárodnej prepravy osôb 714
 7. Július Kovács: Koronavírus, čím prísnejšie opatrenia, tým lepšie. Taliansko a Španielsko sú varovaním. 680
 8. Dušan Uhrin: 4 dobré veci čo nám koronavírus dal. 641
 9. Felipe Sánchez López: Koronavírus zabíja hranice ľudskosti 611
 10. Róbert Dratva: Má zmysel mať zakrytú tvár aj v lese ? 603

Rebríčky článkov


 1. Roman Hutira: Dánsky denník #2: Šport a zdravý životný štýl v Dánsku
 2. Vladimír Krátky: Unavené šťastie by mohlo konečne sadnúť aj na Slovensko !
 3. Anna Gettlerová: Otáznik
 4. Ladislav Rohoska: SVINE ÚTOČIA
 5. Rastislav Hrušovský: Pomoc s koronavírusom? Skúsi to niekto preveriť?
 6. Mária Pálková: Ako pokračuje príbeh čerta, ktorý chcel byť človekom 2.časť
 7. Mirka Polohová: O tom, prečo môj otec miluje moju mamu
 8. Roman Hutira: Dánsky denník #1: Štúdium v Dánsku, alebo divní Dáni.
 9. Roland Ondrus: Mesto duchov, letisko Viedeň
 10. Richard Gajarský: Neobmedzený zlatý O2 internet na doma


Už ste čítali?