Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako som sa mýlil (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Velmi zdravy pristup

najdolezitejsie na katolickej viere je, ze,zakladne principy viery su dodrzane.Na rozdiel od niektorich
krestanskych odnozi.
 

:)

Trochu shizoidna reakcia, nie? Apropo, co su to zakladne principy viery? Sa musim na katolikoch strasne smiat ako sa buchaju do prs, ze ich sposob viery v boha je ten najspravnejsi, ak nie jediny spravny a ze ich cirkev je ta prava dedicna. To je ta najvacsia hlupost co mozu katolici tvrdit. Vztah s bohom a viera v neho je absolutne individualna zalezitost. A ohanat sa tim, ze niektora interpretacia biblie je ta najspravnejsia, je smiesne. Odhliadnuc od toho, ze novy zakon napisali ludia, ked bol jezis davno na nebesiach, len zo spomienok a pri katolikoch je to este aj preklad prekladu. Rovnako neviem kto okrem katolikov si dovolil vypustiti pasaze z biblie, ktore sa im nehodili...
 

Zdá sa,

že ty si zatiaľ jediný z diskutujúcich, čo pochopil článok :-)
 
Hodnoť

 

súdruhovia, pochopil som ako som sa mýlil a teraz budem ešte viac presadzovať závery XXIII zjazdu...teda ešte pravovernejší - prepáč, tak mi tento Tvoj článok pripadá. je to skôr niekde medzi riadkami než že by sa to dalo konkrétne ukázať z čoho to vyplýva - ale máš tam všetko, aj poučenie z krízového vývoja... príde mi to viac ako póza než ako skutočne niečo prežité, možno si sa iba ponáhľal, neviem.
 
Hodnoť

no jo....

po návšteve svätej inkvizície,každý príde na to ako sa strašne mýlil:)
Zabudol si na najzákladnejšiu dogmu na ktorej to celé stojí...a to...."Boh existuje".....:)
Ktorý koncil,túto axiómu presunie do oblasti možných hypotéz?Ktorý pápež zodpovie otázku,čo daľej bez Boha?
 

to riešiť netreba, Boh je v nás a my sme

jeho časťou

ja ale odporúčam čítať Bibliu, namiesto katolíckych dogiem a rôznych iných dezinterpretácií písma
____________

rímski katolíci by si možno uvedomili,
že


- nie sme obrezaní ako Ježiš
- neplníme Starý zákon ako Ježiš
- nežijeme podľa príkazu Božieho syna v chudobe, ale hromadíme statky
- veríme v pohanskú najsvätejšiu trojicu a nie len v Boha Otca
- náš kostol sa nevolá synagóga
- prenasledujeme Bohom vyvolený národ
- nesvätíme sobotu
- uznávame proti-biblický nedobrovoľný Celibát, namiesto dobrovoľného
- jeme nečisté pokrmy
- stolujeme s pohanmi
- udržujeme pohanské kulty - ako od pohanov prebratý kult matky Ježišovej Panny Márie
- modlíme sa ku soche na kríži
- "Za boha a národ" likvidujeme starozákonným Ježišovým Bohom otcom vyvolený národ
- rúhame sa, ak sa pred vojnou vraj radíme s Bohom o vojenskej okupácii cudzej krajiny
- vyrábame si pohanské armády svätých
- je moderný kresťan/katolík polyteista ?

čiže

- neveríme v Boha Otca a v príkazy Ježiša, ale naopak veríme v to, čo povedal obrátený vrah kresťanov 13. apoštol Pavol z Tarsu (?)
 

Keď teda Bibliu čítaš,

tak čo sa čuduješ ,že sme takí akí sme? Veď sme všetci potomkami bratovraha Kaina a ešte aj s požehnaním nášho Boha Otca. Či nie?
 

Boh v nás?:)

Ukáž mi aspon na jednu osobu v ktorej je Boh a ja na základe jej analýzy ti poviem aký je to Boh:)
Každý človek je svojím spôsobom egoista.....je Boh egoista?:)
 

 

Je sucastou bozieho planu aj stvorenie predkozky na penise aby neskor mohol prikazat obriezky? To iste plati pri zenach a klitorise...
 
Hodnoť

 

To že Boh neexistuje je rovnaká hypotéza ako to že existuje. A vzhľadom k tomu že ho polovica sveta uznáva je rozumné pochopiť vážnosť veci. Dnešná teologická zadubenosť je len plodom materialistického prístupu bezbožnej civilizácie bez základného vzdelania.
 
Hodnoť

ta posledna veta

mi nie je celkom jasna.
koho tam myslis pod "Katolicka cirkev"?
ak vsetkych veriacich, je to nezmyselna tautologia.
ak "stredny menezment" (farari, knazi, teda ti spoza kazatelnice), je to oxymoron
ak "vrcholovy menezment" (papeza a kardinalov), potom to tiez nedava zmysel, lebo:
1. priznavaju ze "veriaci lud" ma pravdu, casto napriek tomu co tvrdi "stredny menezment"
2. nespominam si zeby vatikan robil anketu comu veri plebs a na zaklade toho formuloval dogmy
3. neviem si predstavit ze by vatikan zrusil "nepokradnes" ci "nezosmilnis" kvoli tomu ze veriaci lud veri ze su to prezite normy
 

V zásade

dobrý postreh :-)
 
Hodnoť

Nechcem rýpať, ale

váš pôvodný článok ("Kto vlastne je katolík?") má aktuálne vyššiu karmu, ako tento. Nečudo. Terajší článok fakt vyznieva ako nejaká povinná sebakritika, akú napr. žiadali komunisti od súdruhov, u ktorých pobadali známky odpadlíctva. (Po sebakritike mohol súdruh pokračovať s čistým štítom ďalej. Teda, obvykle.) Nič ma do toho nie je, ale - čo Vás postihlo, že Vás tak zrazu osvietilo?

Píšete: "...keďže som sa nebál slobodne premýšľať, zákonite som dospel ku konfliktu, medzi vierou a poznaním". -tomuto jedinému z Vášho článku dokážem uveriť.
 

Tomáš, na karmu nepozerajte

tá je pri takýchto typoch článkov zvádzajúca.
Toto nie je nijaká povinná sebakritika v zmysle uznania vedúcej úlohy strany. Prečítajte si to ešte raz a poriadne :-) Nielen nadpis a perex ;-)
Dve pomôcky: 1. dá sa povedať, že moje názory ako celok by väčšina slovenských katolíkov (ak by im rozumela) označila za ešte liberálnejšie ako som mal v dobe, keď som písal predošlé články. 2. Zistil som, že Katolícka cirkev je v skutočnosti oveľa, oveľa liberálnejšia, než som si myslel a než si myslí drvivá väčšina ľudí (či už katolíkov alebo ostatných) a moje názory sú s katolíckym učením (nie s jeho populárnou zjednodušeninou) plne kompatibilné.
 

To je fajn

i keď, pre mňa by bolo irelevantné, či "moje názory sú s katolíckym učením plne kompatibilné", aj v prípade, keby som bol katolík či veriaci všeobecne. Úplne by mi stačilo, keby boli kompatibilné s tým, čo mi vraví (dúfam) zdravý rozum.
Nikdy by som nechcel byť závislý od akéhokoľvek učenia, či mať ho za mierku vecí. Ale samozrejme, každý má právo brať to po svojom.
 

No, pre mňa to nie je irelevantné,

ale to je moja osobná vec.

Tento článok bol o tom, že som zistil, že učenie Katolíckej cirkvi je kompatibilné so zdravým rozumom. V tom spočíval môj pôvodný problém, že o tomto som mal pochybnosti.
 

Mimochodm,

v tomto smere je dosť výpovedný aj ilustračný obrázok, aspoň pre tých, čo poznajú The Matrix
 
Hodnoť

 

Nuž v tomto článku by som čakal, že autor napíše v čom, že sa presne mýlil vo svojich úvahách, pretože ten minulý sa mi zdal napísaný celkom logicky a s nadhľadom. Takto to naozaj vyznieva tak sa píše v ostatných príspevkoch, čo autor určite nezamýšľal. A dúfam, že si autor stále stojí za vetou:
"Chcem len ilustrovať, že akonáhle k základnej viere v Boha a v posmrtný život začneme pridávať rôzne predstavy, ktoré sú projekciami našej pozemskej skúsenosti, veľmi rýchlo sa dostaneme do neriešiteľných problémov."
 

Samozrejme, že si za tým autor stojí :-)

Dobre, ak chce Sanjásin vedieť presne v čom sa autor mýlil, dávam do pozornosti nasledujúce kľúčové vety:

"Zistil som, že moja predstava o dogmách bola extrémne konzervatívna a skostnatená a odrážala názory, ktoré boli poplatné filozofii spred 500 rokov a že teraz, päťdesiat rokov po II. vatikánskom koncile je katolícka cirkev mentálne, filozoficky i teologicky úplne inde."

"Uvedomil som si, že učenie Katolíckej cirkvi nie je súhrn nejakých statických formúl, ako sa na prvý pohľad môže zdať"

"dogmy, ktoré sa z času na čas sformulujú sú vždy zasadené do danej situácie a odpovedajú na určité konkrétne otázky v konkrétnej dobe, chápané konkrétnym spôsobom. Nemožno ich v žiadnom prípade chápať ako nemenné, strnulé poučky. Samozrejme, to je najjednoduchšie, takto ich vnímať a interpretovať, lebo človek má pocit istoty, že nezíde z cesty viery. Paradoxne, tým trpí pravda a následne aj viera."

Ak to ešte stále nie je jasné, poviem to Sanjásinovi po lopate:
Autor sa mýlil v tom, že si myslel, že cirkev záväzne učí, že keď sa za nejakú dušu v očistci pomodlíš modlitbu za určitých podmienok, môžeš tým pre nejakú dušu v očistci dosiahnuť okamžité odpustenie trestov a pustiť ju do neba. Mýlil sa v tom, že som si myslel, že KC záväzne učí, že Panna Mária dostala nejakú špeciálnu výnimku a na rozdiel od ostatných ľudí nebola vystavená dôsledkom dedičného hriechu. A tiež v tom, že si myslel, že KC záväzne učí, že Panna Mária bola fyzicky vzkriesená aj s telom a zobraná niekam "do neba".
Mýlil sa aj v tom, že si myslel, že presvedčenie, že neexistuje žiadna samostatná duchovná entita oddeliteľná od tela, ktorá sa bežne nazýva duša, je v nezmieriteľnom rozpore s učením Katolíckej cirkvi.

Aby to bolo ešte jasnejšie, autor sa nemýlil v tom, že akési udelenie výnimky Panne Márii v podobe zbavenia následkov dedičného hriechu je v rozpore s tým, čo hovorí Písmo. Autor sa nemýlil v tom, že nanebovzatie Panny Márie, tak ako sa ľudovo interpretuje je v rozpore s logickými dôsledkami kresťanského učenia. Autor sa nemýlil v tom, že si myslel, že stredoveké učenie o odpustkoch je dnes irelevantné.

Poňátno?
 

 

Takže vlastne inými slovami, to čo bolo v kresťanskom učení nekonzistentné a v rozpore s elemntárnou logikou už neplatí - teda aspoň nejaká časť toho. A to preto, lebo to za neplatné vyhlásil posledný vatikánsky koncil alebo neaký iný koncil alebo pápež. Tak ako ich predtým vyhlásil za platné nejaký iný koncil alebo pápež. Hmmmm chýba mi tu niekde pointa, resp. ako k tomu príde veriaci keď sa jeho viera mení nie preto, že sa mení on sám, jeho sociálno - kultúrne prostredie, ale preto, že jeho vieru dobieha realita resp. elementárna logika? Našťastie tieto zmeny sa podľa mňa stále hýbu po povrchu teda by nijako nemali ovplyniť vzťah Boha(lásky) a veriaceho človeka, pretože ten by mal byť v úplne inej rovine ako sú tieto oficiálne bláboly cirkvi.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 7 044
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 6 049
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 4 424
 4. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 2 351
 5. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 682
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 580
 7. Jaroslav Polaček: Pivo, víno, trochu tvrdého, chlebíčky... Takto útočia zúfalci 1 395
 8. Mišo Šesták: Vraždiť sa učili v Trnave 1 222
 9. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 1 114
 10. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 1 101

Rebríčky článkov


 1. Petr Škrabálek: Trochu predčasná spomienka na udalosti vo Fukušime pred 9 rokmi
 2. Július Kovács: Prečo policajti, učitelia a študenti volia Kotlebových neonacistov.
 3. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 4. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 5. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 6. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 7. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 8. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 9. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 10. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste

 1. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 2. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 3. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 4. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 5. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 6. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 7. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 8. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 9. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)
 10. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom

Už ste čítali?