Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Klaňať sa Bohu v Duchu a v pravde (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

Theoforum a jeho vyzva

co sa tyka vyzvy teofora
podla mna aj ked poukazovala na viacere realne problemy
prekracovala hranice ucenia RKC
a teda nebola prijatelnou odpovedou na ne

Na jednej strane som za kreativitu a vynaliezanie novych pristupov a realizaciu novych napadov
Na druhej strane my mame aj zodpovednost za zachovanie toho
co bolo odovzdane apostolom od Jezisa a je zapisane v Pisme a spisoch Posvatnej tradicie
cize Bozie zjavenie
Nemame pravo zavrhnut to v mene ducha doby a toho ze sa chcem tvarit ako moderni.


A este k Hansovi Kungovi
Ani taky znamy a uznavany teolog si nemoze dovolit ignorovat historicke fakty
Moze im dat vlastnu interpretaciu ale nema pravo tvarit sa ze neexistuju
Za take nieco vo vede je vyhadzov z vedeckej komunity
Cital som kedysi od neho jednu uvahu a bol som zdeseny
podobne veci totiz vydava spolocnost WatchTower - nestoja ani za precitanie
Mozno sa mi raz dostane od neho do ruk nieco kvalitnejsie
Ak ano tak potom zmenim nazor .....
ale zatial sa to nestalo ....

Co sa tyka Mira Kocura
v diskusii pod jeho rozhovorom su Sudorom som mu polozil par otazok
boli vecne a konstruktivne
napriek tomu mi na ne neodpovedal
skoda
Cize je tu vyzva na dialog ale ked niekto zacne diskutovat
tak sa ziaden dialog nekona
bolo to pre mna urcite sklamanie
predpokladal som totiz ze ten dialog je mysleny vazne

/piano3
 

MIšo, ďakujem za obsiahly príspevok

No, k jednotlivým bodom:
1. v čom konkrétne prekračovala hranice učenia?
1 a. a keby aj prekračovala, bola to predsa výzva na diskusiu, nie traktát o dogmatike. To prekračovanie hraníc je zjavne len zámienka a ten zákaz je absolútne neprimeraný.
2. tvoja poznámka o zavrhnutí tradíce je nprimeraná a irelevantná, ak si to nemyslíš, vysvetli
3. Kung: neviem o čom horovíš a akú to má relevanciu k môjmu článku. Off topics: Kung je dosť rešpektovaná autorita medzi veľkou skupinou teológov, ak by bol taký diletant, ako hovoríš, asi by to tak nebolo.
4. Kocúr aj na mňa pôsobí zatrpknuto a trochu agresívne, ale to je jeho vec. Nijako to nesúvisí s mojím článkom.

Mišo, keď som videl, že mi píšeš, potešil som sa, lebo som si myslel, že to môže byť zajímavá diskusia. Zatiaľ si ma dosť sklama. Posnaž sa viac, máš na to ;-)
 

Mnohe tieto vyzvy

su takeho charakteru ze sa o nich jednoducho diskutovat neda... Chapem uprimnu snahu o zlepsenie situacie v cirkvi, avsak min. polovica z tychto vyziev je v rozpore s katolickou naukou a priblizuje sa k protestantskej...
 

Nie polovica, ale len tri

Nie polovica, ale len tri
podnety vyznievaju ako mozne spochybnenie zakladneho katolickeho pohladu
(sviatost Eucharistie, sviatost knazstva a celibat) ci uz chapania alebo vysluhovania
ostatne su skor problemy z praxe


no skus sa teda vyjadrit aspon k tym o ktorych sa diskutovat da ....
 
Hodnoť

 

Boh nepotrebuje katolíkov, ale dobrých ľudí.
 

O tom, čo potrebuje Boh

asi veľa nevieme. Ak uvážim, že sama existencia Boha je hypotéza.
 
Hodnoť

 

Ked je v spolocenstve viac ako miliarda ludi, musi mat to spolocenstvo urcite mechanizmy na to, aby fungovalo. Keby kazdy z tej miliardy presadzoval svoju predstavu, tak sa to cele rozsype - kazda cirkev tak funguje.
Treba vediet prijat nazorove kompromisy a ked su moje nazory tak odlisne, ze ten kompromis nie je mozny, ze je to proti mojmu svedomiu, tak z takeho spolocenstva odidem
 

Mám to chápať tak,

že jednoducho treba držať hubu a krok a komu sa nepáči, nech ide kade ľahšie? Tak má pdľa teba fungovať katolícka cirkev?
Vysvetli bližšie, čo si tým myslel.
 

:-)

shut up your mouth and open your wallet
 

V cirkvi sa nemá robiť

Babylon... stačí keď je v celom šírom svete. Nestačí tam?!...
Netreba držať hubu a krok... stačí byť pokorný a neprešpekulovaný...
a žiť podľa Evanjelia a viac sa zamýšľať nad Tým, ktorý vraví, že je Cesta, Pravda a Život...
Pravda býva jednoduchá...
 

 

ach jo...to večné kresťanské ohýbanie chrbáta...pokora,pokora a ešte raz pokora...klananie sa uctievanie a strach.....nedokázať žiť svoj život....vedieť robiť rozhodnutia i prijať zodpovednosť za ne...nie nie...radšej sa budem držať matky cirkvi a jej pravidiel že?:)
 

Stačí byť pokorný a neprešpekulovaný?

A žiť podľa evanjelia?

Ja si myslím že stačí byť slušný človek, bez ohľadu na nejaké evanjelium. K tomu nepochybne patrí aj dávka zdravej pokory (sám jej občas nemám dosť, uznávam).

Či býva pravda jednoduchá? Hm. Ak vidíš leva, ako naháňa antilopu, na čej strane je tvoj Boh? Komu z nich pomôcť, ak vôbec niekomu? (antilopu lev zožerie, ale ak ju nechytí, on zdochne od hladu) Inak povedané, sú v živote situácie, kde rozhodovanie NIE JE jednoduché. Ale práve vtedy sa chcem rozhodnúť podľa vlastného úsudku, nie podľa nejakých písiem, prikázaní či evanjelií.
 

Lev je predátor a antilopa je

jeho potrava,lev na rozdiel od poľovníka, zožerie antilopu ,aby nezomrel od hladu ,ale zároveň v prírode robí prirodzenú reguláciu,požiera najslabšie jedince a necháva prežiť najsilnejšie jedince ,ktoré obnovujú populáciu antilop, apropo aj starý lev môže zdochnúť od hladu,ked ho svorka zavrhne ,asi tak...
 

To ale nie je odpoveď

Moja odpoveď na otázku "na čej strane je Boh?" je, že otázka je nezmyselná. Správna otázka je, či a v koho prospech má zasiahnuť človek. Keďže prípad antilopy a leva je alegória, oddá sa ju premietnuť do reálnych, i keď zavše krajných situácií. Jeden príklad za všetky: pôrod trvá dlho, matka i dieťa sú v ohrození života, a pôrodník vie, že môže zachrániť len jedného - matku alebo novorodenca, nie oboch. Pôrodník sa rozhodne podľa vlastného úsudku, svetonázoru, možno náboženstva, ktoré vyznáva (prípadne sa pôrodník nerozhodne, povie "nech sa deje vôľa božia", skúša ďalej, a umrie matka i dieťa). Hoci obom je nám asi jasné, že existuje viac riešení, a nie všetky sú rovnako "správne".
 

Tomáš

nikto ťa k ničomu nenúti - Magda písala o Cirkvi a ty sa k nej predsa nehlásiš

Nemôžem si pomôcť, ale tvoja predstava Boha (v ktoré ale ani moc neveríš - dosť paradox) neprekračuje súperivé myslenie: Boh má byť na niečej strane a proti niekomu? Ježiš tento inštiktívny dualizmus ľudí prekonal.

Rozhodovanie je niekedy ťažké. Ale ako si prišiel na to, že u veriaci sa nerozhodojú podľa svojho úsudku a svedomia? A nemajú sa tak rozhodovať? Je snáď v evanjeliách priamy návod na každú životnú situáciu? Žiť podľa Evanjelia je podľa teba synonymum nerozmýšľania? Zaujímavé.
 

Ak je tak

ak sa veriaci rozhodujú podľa svojho vedomia a svedomia, možno by sme dostatočne dlhou úvahou prišli k poznaniu, že evanjeliá, desatoro a pod. sú v skutočnosti zbytočné.
 

Alebo naopak...

...dostatočne dlhým popieraním evanjelia a desatora,takmer istotne prídem k záveru že napr.potrat je ,,najlepším" výberom pre pohodlný (plnohodnotný) život viditeľných zúčastnených (ostatné dôvody doplň podla situácie a slobôd ako sa komu hodí).
 

vedomie sa svedomie

nestojí u nikoho na vode - ani u teba ..... ak nečerpáš z evanjelií priamo - čerpáš z niečoho iného .... som však hlboko presvedčená, že ak by sme anaylyzovali zdroje tvojho svedomia, možno by sme prišli aj ktomu, že je ovplyvnené aj tým, čo je v evanjeliách - v našom kultúrnom prostredí, kde väčšina ľudí má medzi predkami niekoľko generácií dozadu aj kresťanov - to vôbec nie je vylúčené

Tiež nie je jasné - kde sa to svedomie v nás berie - čo je ten "zmysel pre svedomie, ktorý nás odlišuje (jeden z viacerých) od zvierat ... zatiaľ žiaden neurológ ani psychiater túto otázku nezodpovedal - ako a kde sa to v tej našej hlave zobralo a aká je za tým "biochémia". Že sme schopní prekonať aj svoje inštinkty, ísť proti väčšine aj proti svojim záujmom - ak sa ozve svedomie.

Takže možno nepotrebuješ evanjeliá - ale používaš nástroj, ktorý máš od Boha. Už len je otázka ako. Je o ako by si povedal, ja nepotrebujem výrobcov áut - mne stačí auto.
 

ardea

ako sa prejavuje tvoje svedomie ked ješ rezen?:)Rezne nerastú na strome a máme ich iba v prípade ak vezmeme život inému tvorovi....aha zabudol som...vám Boh dal právo brať život iným...dokonca i bezvercom...takže svedomie...a o akom svedomí hovoríš?O takom kde si sama pred sebou ospravedlníš niektoré veci,ktoré vytíkaš iným?Pravda i o to ťa cirkev pripravila...ospravedlnila mnoho vecí za teba a povedala že je to morálne a čisté...a ak by aj náhodou si nejaký ten čin proti svedomiu spravila ešte tu máme spoved...obrad podobný verejnej práčovni...len tu sa perie svedomie že?:)
Ak si pozrieš aj dokumentárne filmy z fauny a flóry dozvieš sa zaujímavé veci a verím že nebudeš už presvedčená o tom že zvieratá nemajú svedomie...
Možno stačí ked si zozenieš len psa....potom zistíš že i taký obyčajný pes vie že spravil niečo zlé......
Ver...nič ťa neodlišuje od zvierat...rovnako sa rodíš,rovnako zomieraš,rovnako zabíjaš aby si prežila....to že evolúcia z nás spravila najväčších predátorov planéty ešte neznamená že sme neporaziteľný....kde bude tvoja božská podstata,ak len obyčajný malý vírus "sa rozhodne" nás vyhubiť?Porozmýšlaj o svojej nadradenosti pri svetových pandémiach napr. španielskej chrípky s milónmi mŕtvych...kde bol Boh ked zomierali deti?
 

 

jo a ešte jedna otázka...pokladáš svoj život za hodnotnejší a cennejší ako život hocktorého iného tvora na tejto planéte?Ak áno vysvetli prečo...
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 5 411
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 4 361
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 3 563
 4. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 343
 5. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 1 101
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 046
 7. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 986
 8. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 808
 9. Martin Droppa: V nedeľu si zapnite našu 'Dvojku' 756
 10. Martin Pilnik: Má ísť 800 miliónov z daní na ochranu Fica pred spravodlivosťou alebo na liečbu rakoviny? 678

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 2. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 3. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 4. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 5. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 6. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 7. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 8. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste
 9. Ivan Švajlen: Môj stret so smeráckou štátnou správou
 10. Peter Fiabáne: Snažme sa nezablúdiť.

 1. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 2. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom
 3. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 4. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 5. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 6. Kočner píše Haščákovi: Ty sa mňa ľakať nemusíš
 7. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 8. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 9. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 10. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)

Už ste čítali?